Çocuklar için tercih edilebilecek Omega 3 şurubunda olması gereken özellikler nelerdir?

1. Yüksek DHA İçermelidir. Klinik çalışmalara göre tüketilen yüksek DHA miktarı zihinsel gelişimin desteklenmesi ile doğrudan ilişkilidir.

2.Yüksek Omega 3 İhtiva Etmelidir. Omega 3 şurubu bir tatlı kaşığında yüksek ve klinik çalışmalardaki dozu karşılayabilecek düzeyde omega 3 ve EPA içermelidir.

3.Trigliserid Form Omega 3 içermelidir. Trigliserid form omega 3 ürünleri %65 lik biyoyararlanım sağlar. Etilester formda bu oran %21 düzeylerindedir.

4.Koruyucu, Renklendirici ve  Tatlandırıcı İçermemelidir. Omega 3 şurubunun doğal aromalarla tatlandırılmış olması gerekir. Herhangi bir koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcı içermemelidir.

5.IFOS ve GOED kalite onayları bulunmalıdır. Omega 3 kalite standartlarını belirleyen ve denetleyen iki kurum bulunmaktadır. IFOS-Uluslararası Balık Yağı Standartları ve GOED (Global EPA ve DHA Organizasyonu) IFOS (Uluslararası Balık Yağı Standartları) omega 3 ürünlerini WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve CRN (Beslenme Konseyi) tarafından belirlenen 4 kriterde değerlendirmektedir.

 – Konsantrasyon: Ürün etiket bilgisi doğruluğu kontrol edilir.

– Saflık,Temizlik,Güvenilirlik: Ürün içeriği pcb,dioksin, furan gibi kimyasal atıklar açısından 

değerlendirilir.

– Ağır Metal ve Civa Oranı:  Ürün içeriği civa, kadmiyum, arsenik ve kurşun seviyeleri açısından değerlendirilir.

– Stabilite : Ürünün raf ömrü boyunca stabil kalıp kalamadığı kontrol edilir.

Bu dört kategoride onay alan ürüne IFOS 5 Yıldızlı Kalite Onayı sunar. 2009’dan beri tüm EFA ürünlerinde bulunan IFOS oanyı bulunmaktadır.

GOED “Global EPA ve DHA Organizasyonu”

– EPA ve DHA omega-3 tüketim bilincini artırmak ve

– Üyelerinin tüketicilerin güvenebilecekleri kaliteli ürünler üretmelerini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

 New Life; GOED’in ilk ve tek Türk kurucu üyesidir.

EFA; GOED’in kaliteli ürünler arasında yer verdiği Türkiye’deki tek markadır

6.Küçük balıkların (sardalya) preslenmesiyle elde edilmelidir. Küçük balıklardan elde edilen omega 3 şurupları balıktan gelen A ve D vitamini içermez. Yazın güvenle kullanılabilir. Multivitaminli şuruplarla birlikte kullanılabilir.

7.Balık tadının yeterince gizlenmiş olması. Çocukların balık tadını hissetmesi şurup kullanımını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle tercih edilen üründe balık tadının gizlenmiş olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir