Balık yağı son zamanlarda hayatımıza giren en önemli gıda takviyelerinden biri haline gelmiştir. Balık yağının asıl etkiyi sağlayan içeriği ise Omega 3’tür. Omega 3’ün özellikle kalp sağlığı üzerindeki etkileri birçok çalışma ile kanıtlanmış ve Omega 3 gıda takviyeleri hekimler tarafından da sıklıkla önerilir hale gelmiştir.

İşte bu konuda yayınlanan çalışmalardan biri de, Omega 3 ün kalp krizi sonrası kalpte oluşan hasarlar üzerine etkisini göstermekte: Kalp krizinden sonra, kalp şekli ve işlevi olumsuz yönde değişime uğrayabilir. Buna kalp krizi sonrası yeniden yapılanma denir ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Amerikan Kalp Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, bu durumu önleyen ya da kalbin iyileşmesine yardımcı olan tedaviler oldukça azdır.

Sporcuların Omega-3 seviyeleri daha düşüktür; çünkü diğer insanlara kıyasla daha hızlı Omega-3 tüketirler. Araştırmacılar, sporculardaki Omega-3 miktarını test etmek için pilot bir çalışmada kırmızı kan hücrelerindeki Omega-3 yağ asitlerinin bir ölçümü olan Omega-3 İndeksini kullanmışlardır. (1)

İncelenen 106 Alman atletten yalnızca biri kardiyovasküler olaylar ile ilgili riskler ve tepki verme süresi ile ilgili ölçümlerde istenilen Omega-3 hedef aralığı içerisinde yer almıştır. Kalp hastalarının değerlerinin bile altında olan bu şaşırtıcı derecede düşük Omega-3 seviyeleri, esansiyel yağ asitlerini (EFA) enerji kaynağı olarak kullanan sporcuların yüksek oranda bu yağlara ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkartmakta.(1)

(1)      Effect of Omega-3 Acid Ethyl Esters on Left Ventricular Remodeling After Acute Myocardial Infarction  The OMEGA-REMODEL Randomized Clinical Trial

(2)      Biomark Med. 2009 Feb;3(1):25-32.

Kaynak: http://www.newhope.com/breaking-news/omegas-help-hearts-heal-after-attack

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir